Historie digitálního terestriálního televizního vysílání v České republice začala 12. května 2000, kdy ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE a.s. zahájily experimentální vysílání DVB-T v Praze.

Příjem tohoto signálu je v běžném TV pásmu a proto je nutné vlastnit anténu pro běžný TV příjem. V některých lokalitách s dobrým signálem postačí malá pokojová anténa umístěná vedle TV přijímače, v místech s horším příjmem je nutné nainstalovat venkovní směrovou anténu, v některých případech doplněnou zesilovačem, stejně jako při klasickém analogovém pozemním příjmu. V zásadě platí, že v lokalitách, kde je možný příjem TV programů v průměrné nebo i mírně podprůměrné kvalitě z Prahy, je možné přijímat signál digitální pozemní televize.

Digitální pozemní vysílání podobně jako digitální satelitní vysílání umožňuje přenos signálu k uživateli ve stejné kvalitě, v jaké provozovatel vysílá. V případě přímých přenosů a v případě použití kvalitních kopií na vysílací straně se tak divákovi nabízí obraz i zvuk v DVD kvalitě.